środa, 24 kwietnia 2013

Wróg nr 1 twojego mózgu cz. II

Teraz już wiemy co wpływa niekorzystnie na mózg, a teraz omówmy żywność mającą pozytywne działanie:

Kurkuma – czy wiesz, że kurkuma jest jednym z największych przeciwutleniaczy, który wykazuje również właściwości ochraniające mózg? W Indiach przyprawę tę spożywa się codziennie. Liczba zachorowań tam na Alzheimera należy do najniższych na świecie.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe - udowodniono wielokrotnie ich chorniące działanie przed uszkodzeniami mózgu. Najlepsze źródła to nasiona roślin oleistych (orzechy włoskie, laskowe, ziemne, pistacje, ziarna lnu, dyni, słonecznika, migdały) oraz mięso tłustych ryb morskich i tran.

Karetoneidy i flawonoidy – opóźniają mentalne spowolnienie mózgu następujące z wiekiem. Zjadanie trzech porcji dziennie ciemnych zielonych warzyw jak np. szpinak spowolni ten proces.

Witamina E – to kolejny przeciwutleniacz uważany za zmniejszający szansę otępienia związanego z podeszłym wiekiem. Źródła wit. E to: nasiona słonecznika, migdały orzechy, słodki ziemniak, oleje roślinne. Najlepiej wchłaniana jest w obecności witaminy C.

Produkty bogate w witaminy z grupy B – pomagają zachować warstwę ochronną włókien nerwowych i są odpowiedzialne za produkcję składników chemicznych prodókowanych przez nerwy. B6, B12 i kwas foliowy zapewniają prawidłową pracę neuroprzekaźników. Zauważono, że sprawność umysłowa może być upośledzona przy niskiej konsumpcji witamin z grupy B i kolejne badania są w toku nad przydatnością tych witamin w walce z Alzheimerem. Najlepszymi źródłami witamin z grupy B są podroby mięsne, szczególnie wątroba wieprzowa i wołowa. Inne źródła to drożdże, indyk, żółtka jaj, grzyby, migdały, nasiona słonecznika, płatki owsiane, pełnoziarnisty chleb, owoce morza, fasola, groch, banany, gorzka czekolada.

Pokarm zawierający selen – selen jest pierwiastkiem śladowym zapewniającym dobre zdrowie mózgu, szczególnie jako przeciwutleniacz. Badania dowodzą, że słaba pamięć, złe samopoczucie i osłabione funkcje poznawcze wiążą się z niskim poziomem selenu. Zwiększając spożycie selenu powoduje poprawę nastroju, jasność umysłu i zwiększenie poziomu energii. Zapobiega starzeniu się komórek oraz powstawaniu zmian nowotworowych w tkankach i narządach. Ponadto pomaga usunąć toksyczne metale ciężkie. Zalecana dawka to 55 mikrogramów dziennie. Skibka chleba pełnoziarnistego to 10 mcg, 15g orzechów brazylijskich to aż 270 mcg selenu.
Występowanie: ryby morskie, czosnek, wątroba wołowa i cielęca, pełnoziarniste produkty zbożowe

Jagody – chronią przed zapaleniem i utlenianiem mózgu, dwoma procesami powodującymi starzenie się komórek i utożsamianymi z Alzheimerem. Uważane są za poprawiające pamięć krótkotrwałą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz